0

Góry z napędem na sześć łap

26 września 2015 w Wiśle odbyły się zawody kończące Puchar Polski w Dogtrekkingu. Byliśmy, startowaliśmy, przebiegliśmy – poniżej relacja od podszewki!

 

DOGTREKING co to takiego?

Dogtrekking to dyscyplina w Polsce jeszcze raczej niszowa i nie każdy rozumie, co gnający szlakiem człek chce po tym psie, który biegnie przed lub obok niego. Najprościej rzecz ujmując to nic innego jak bardzo aktywne spędzanie czasu na łonie natury z czworonożnym przyjacielem u boku. Nie mniej jednak jest to sport drużynowy. Człowiek + pies to nic innego jak zespół, który, aby dobiec z zadowalającym rezultatem, musi się dobrze zgrać. Teoretycznie do startu wystarczy obroża i smycz, ale lepsze efekty daje pas biodrowy lub uprząż – przede wszystkim jest to rozwiązanie wygodniejsze dla zawodnika i psa.
Przeglądając listy startowe można natknąć się na nazwiska czołowych zawodników ze świata biegów górskich i ultra.

Finał Pucharu Polski – Wisła 26.09.2015

Organizatorzy zawodów dbają o to aby każdy mógł spróbować swoich sił -tworzą kategorie rodzinne oraz wyznaczają trasy dłuższe i krótsze. Start na dystansie LONG (często zbliżonym do dystansów maratońskich) daje możliwość zdobycia większej ilości punktów do klasyfikacji pucharowej niż start na krótszym dystansie.

Wisła już od piątku „straszyła” lekkimi opadami deszczu, a temperatura nie zagrzewała do boju. Nie inaczej było w dzień startu – niebo pochmurne, lekka mżawka i temperatura poniżej 10st C. Łatwo można było się zorientować jaką mamy porę roku. Jako że bezpieczeństwo zespołów startujących było priorytetem, organizatorzy postanowili skrócić trasę LONGA,  dystans MID zredukować do trasy wyznaczonej dla MINI oraz wykreślić z trasy trudniejsze i niebezpieczne w tych warunkach zbiegi. W efekcie dało to bardzo widowiskowy start. Wyobraźcie sobie ponad stu zawodników w ujadającym tłumie czworonogów gotowych wyruszyć z pięknego Wiślańskiego rynku!

 

Puchar Polski w DogTrekkingu 2015 /fot. dogtrekking.com.pl

Chwila na zapoznanie się z trasą, za moment start!

Trasa wiodła bardzo przyjemnymi szlakami Beskidu Śląskiego – w tym roku trasa MID-MINI to popularne szlaki okolic Soszowa i Stożka, a do pokonania było +/- 18km i pięć punktów kontrolnych. Gęsta mgła w wyższych partiach gór spowodowała, że nawet najlepsi mieli problem z nawigacja i dołożyli sobie „małe” kilometrażowe co nie co i zamiast 18 kilometrów przebiegli w sumie ok 22km. My pobłądziliśmy lekko i dołożyliśmy kilometr.
Trasa poniżej:

 

Impreza w Wiśle była 6 imprezą cyklu pucharowego i zakończyła rozgrywki Pucharu Polski, a o miejsca na podium w klasyfikacji generalnej walka toczyła się do samego końca i na trasie wśród startujących można było poczuć lekkie napięcie i emocje związane ze startem. Pełne WYNIKI

Osobiście udało się zaliczyć bardzo udany start, z Shendii byłem bardzo zadowolony bo jak na labradorkę ścigającą się z manchesterami, wyżłami i innymi szybkimi terierami dobiegliśmy w open na 5 miejscu, a w kategorii na 4, tracąc do zwycięzcy Kuby Glajcara 18minut. Na organizację nie można było narzekać, jasno wytłumaczony przebieg trasy, dwa punkty odżywcze dla zawodników i ich czworonożnych kompanów, ciepły posiłek po biegu i przepyszna herbata ekspresowa na mecie. Jednym słowem wszystko zapięte na ostatni guzik.

Wieczorna dekoracja to czas wielkich emocji, bo do końca ważyły się miejsca na podium. Warto podkreślić, że każdy zostaje doceniony i odbiera imienny dyplom za ukończenie biegu, a po rozdaniu pojawia się szansa na wygraną w losowaniu nagród.

Udany start zaliczyli również debiutujący znajomi, a fakt ten poskutkował wstępnymi planami startowymi na przyszły rok, które opierają się o udział w pełnej edycji pucharu oraz utworzenie RunningBastards Dog Team i smak na punkty w klasyfikacji drużynowej w 2016 roku. Przy tej okazji wszystkich niezrzeszonych dogtrekerów zapraszamy do współpracy .

STRONA ORGANIZATORA I KOMPENDIUM WIEDZY O DOGTREKKINGU

Poniżej galeria, przyjemnego…!

 

Pozytywnie nakręcony biegacz amator, niepoprawny gadżeciarz. Runner in progress 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *